Godzina dla Szczecina

W piątek, 25 października 2019 roku, uczniowie Centrum Edukacji Ogrodniczej wzięli udział w akcji „Godzina dla Szczecina”, realizowanej przez Stowarzyszenie POLITES w Szczecinie oraz współfinansowanej z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w ramach zadania pod nazwą „Wiele Barw Wolontariatu”.

Przyszli technicy weterynarii wraz ze swoimi pupilami od samego rana zachęcali mieszkańców Prawobrzeża do kastracji i sterylizacji zwierząt pod hasłem: „Kochasz? Sterylizuj! Kochasz Kastruj!”. Wzorowo przygotowani do akcji drugo- i trzecioklasiści, zaopatrzeni w białe fartuchy lekarskie, samodzielnie przygotowane ulotki, cukierki, balony i przysmaki dla napotkanych psów i kotów, będący w towarzystwie swoich uroczych czworonogów, spacerowali ulicami Prawobrzeża, informując mieszkańców Szczecina, dlaczego kastracja i sterylizacja to priorytet.

Uśmiechem na twarzy witały wolontariuszy zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Uczniowie tłumaczyli osobom zainteresowanym, iż ograniczanie sprowadzania na świat kolejnych niechcianych istot, skazanych na tułaczkę, głód, choroby jest sprawą priorytetową. Sterylizując lub kastrując swojego własnego pupila poprawiamy jego komfort życia, chronimy go przed wieloma schorzeniami m.in. przed ropnym zapaleniem macicy, guzami i cystami na narządach rodnych, nowotworem listwy mlecznej, ciążami urojonymi, zapaleniem gruczołów mlekowych czy nowotworem prostaty i jąder. Nasi uczniowie starali się również obalać mity dotyczące kastracji i sterylizacji, związane z samym zabiegiem, niesionym ze sobą ryzykiem oraz jego kosztem.

Przyszli technicy weterynarii zachęcali ponadto mieszkańców Prawobrzeża do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Akcji Sterylizacji skierowanej do właścicieli zwierząt domowych, w szczególności psów i kotów, którzy w ramach akcji mogą poddać swojego pupila zabiegowi sterylizacji. Akcja, która ma na celu propagowanie tego ważnego zabiegu oraz ułatwienie wykonania go osobom, których na niego nie stać, organizowana jest co roku przez Fundację For Animals i odbywa się zawsze w marcu. Na stronie www.akcjasterylizacji.pl każdy może znaleźć na liście placówkę uczestniczącą w akcji lub wyszukać najbliższą na mapie lecznic. Zabieg sterylizacji czy kastracji nie jest tanim zabiegiem, jest to dla wielu nie lada wydatek i niestety w dużej mierze z tego powodu koty i psy często nie są sterylizowane…

Fundacje, które pomagają zwierzętom, mogą z pieniędzy rządowych sterylizować wyłącznie zwierzęta wolno żyjące. Te domowe, jako że mają opiekunów i nie mieszkają na dworze, pomocy nie dostaną. Dlatego też nasi uczniowie zachęcali każdego, kto ma kota lub psa, do zajrzenia na stronę internetową Ogólnopolskiej Akcji Sterylizacji i zaplanowania zabiegu swojego czworonożnego przyjaciela już dziś! W czasie marcowej akcji takie zabiegi można wykonać taniej nawet o 50%, a każdy właściciel czworonoga może nieodpłatnie odwiedzić wybrany przez siebie gabinet, skonsultować zabieg czy się o nim więcej dowiedzieć.

Należy mieć nadzieję, że dzięki tej akcji mieszkańcy Prawobrzeża choć na chwilę wzięli sobie do serca jej główne przesłania oraz będą pamiętać o tym, iż w każdym mieście w Polsce jest zbyt wiele przepełnionych schronisk, dochodzi do zbyt wielu masowych i tragicznych śmierci na ulicy oraz bestialskiego uśmiercania zwierząt ze względu na ich nad populację!

Ponadto należy mieć nadzieję, że nasi mieszkańcy wybiorą humanitarne rozwiązanie, tak by w dłuższej perspektywie ograniczyć bezdomność wśród zwierząt, wydłużyć ich życie i zminimalizować ryzyko ciężkich chorób.

„Kochasz? Sterylizuj! Kochasz Kastruj!”
www.akcjasterylizaji.pl