IV EUROPEJSKI TYDZIEŃ UMIEJĘTNOŚCI ZAWODOWYCH

Europejski Tydzień Umiejętności Zawodowych (ETUZ) już po raz czwarty zapukał do drzwi Centrum Edukacji Ogrodniczej. Z ogromną przyjemnością dołączyliśmy do inicjatywy Komisji Europejskiej propagującej kształcenie i szkolenie zawodowe.

Jako placówka o charakterze rolniczym od lat promujemy interesujące zawody związane z ziemią, roślinnością, zwierzętami – po prostu z życiem według cyklu przyrody. W ciągu roku podejmujemy szereg działań i inicjatyw mających na celu zapoznanie środowiska lokalnego, a przede wszystkim uczniów szkół podstawowych z naszą ofertą edukacyjną. Wpisują się tu klasyfikacyjne kursy zawodowe dla dorosłych, dodatkowe kursy podnoszące umiejętności i zwiększające atrakcyjność na rynku pracy dla młodzieży (np. obsługa wózków widłowych, kurs florystyczny, kurs carvingowy), coroczne kiermasze ogrodnicze czy też szkolenia dla producentów, hodowców oraz rolników indywidualnych. Dlatego na mapie naszych działań nie mogłoby zabraknąć uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Umiejętności Zawodowych pod hasłem „Odkryj swój talent”.

Jak co roku zaprosiliśmy młodzież, która chciała poznać specyfikę szkoły, czyli w jaki sposób prowadzone są zajęcia lekcyjne oraz praktyczne i jaka towarzyszy temu atmosfera. W tym celu przeprowadziliśmy szereg warsztatów i prelekcji, które pomogły naszym gościom zagłębić się w arkana poszczególnych zawodów.

Pani Iwona Galacka–Rajchel zaproponowała ćwiczenia pod nazwą „Z dendrologią na Ty”. W ich trakcie uczniowie rozpoznawali drzewa i krzewy ozdobne po liściach, owocach, pędach, a także części morfologiczne roślin przy użyciu plansz, zdjęć, rycin oraz żywych okazów. Warsztaty zburzyły dotychczasowe wyobrażenia uczniów o ogrodnictwie. Zajmowanie się roślinami wymaga bowiem bardzo rozległej i specjalistycznej wiedzy.

„Kształt, barwa, światło” – zajęcia zorganizowane przez panią Joannę Woźniak polegały na zaprojektowaniu ogrodu przydomowego. Uczniowie samodzielnie dobierali rośliny, planowali przestrzeń w ogrodzie oraz za pomocą szablonów i elementów trójwymiarowych, jak z klocków lego, tworzyli projekt. Kreowanie przestrzeni zgodnie z własnymi potrzebami i upodobaniami, pod okiem specjalisty, dostarczyło uczestnikom wiele satysfakcji. Największym zaskoczeniem był dla uczniów fakt, iż zawód technik architektury krajobrazu w ogóle istnieje i wiąże się z tak wielką fachowością i profesjonalizmem.

Pani Joanna Sylwestrzak natomiast na swoich warsztatach zapoznała młodzież z obsługą programu komputerowego AutoCad. Jest to program do projektowania koncepcyjnego, do tworzenia szkiców i rysunków, a tak naprawdę jest wszystkim, czego potrzebujemy do opracowania, wizualizacji, dokumentowania i udostępniania swoich twórczych pomysłów w aranżacji przestrzeni i terenów zieleni.

„Zwierzęta małe i duże” – seminarium przeprowadzone przez panią Magdalenę Skólmowską–Kopczyńską polegało na ukazaniu całego spectrum umiejętności i zadań technika weterynarii. Uczestnicy mogli zmierzyć temperaturę i zbadać puls zwierzęcia, poznać podstawowe narzędzia wykorzystywane w weterynarii, spróbować samodzielnie zszyć ranę, przeprowadzić na fantomie reanimację psa i szereg innych czynności. Wszystko to pozwoliło zbudować właściwy obraz pracy technika weterynarii, który wiąże się nie tylko z białym fartuchem i stetoskopem.

„Szczepienie i okulizacja” – to warsztaty, w trakcie których pan Andrzej Wyka demonstrował uczestnikom tajniki rozmnażania drzew i krzewów. Uczniowie mogli samodzielnie wykonać szczepienie metodą okulizacji. Mamy nadzieję, że niejeden uczestnik został zarażony pasją do ogrodnictwa, by w przyszłości zbierać owoce swojej pracy. Kropką nad i było zapoznanie się ze sprzętem wykorzystywanym w branży oraz nauka jazdy traktorem w ramach prezentacji zawodu mechanik – operator pojazdów i maszyn rolniczych. Z dużym zaangażowaniem i cierpliwością, czuwając nad bezpieczeństwem, zajęcia przeprowadzili panowie: Tadeusz Ledwoń, Adam Kania i Andrzej Fidos. Tu młodzież miała okazję m.in. użyć piły mechanicznej do cięcia drewna, przyciąć żywopłot specjalistycznymi nożycami, zmiękczyć glee glebogryzarką czy też po prostu poznać tajniki fachowego koszeni trawy.

W przygotowaniu oraz przeprowadzeniu warsztatów pomagała młodzież naszej szkoły, która stanęła na wysokości zadania. Z wielkim zaangażowaniem wprowadzała młodszych kolegów w świat zawodów i z dumą odkrywała ich tajniki. Mogli przed młodszymi kolegami już w tej chwili pochwalić się nabytymi wiadomościami i umiejętnościami. Ponadto w bezpośredniej rozmowie odpowiadali w sposób profesjonalny na pytania nurtujące gości. W tym roku gościliśmy około setki uczniów ze szkół w Kobylance, Kołbaczu i Szczecina.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zainteresowanie. Pani Izabeli Sokół – firma „Krukowski, artykuły ogrodnicze” z Radziszewa i panu Pawłowi Dolacie – Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe z Gryfina, składamy podziękowania za umożliwienie udziału uczniom spoza Szczecina w naszych warsztatach.

Zapraszamy do galerii zdjęć.