Przelewice w kroplach deszczu…

W poniedziałek 30 września grupa uczniów Centrum Edukacji Ogrodniczej, reprezentująca zawody – technik ogrodnik i technik architektury krajobrazu, uczestniczyła w wycieczce dydaktycznej do Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach. Wyjazd odbył się w ramach szkolnego projektu edukacyjnego „Architekt – Ogrodnik, kreator przestrzeni”. Podczas zaplanowanych cyklicznych wyjazdów uczniowie będą mieli możliwość zapoznania się z niezwykłą roślinnością, sposobami aranżacji terenów zieleni, małą architekturą oraz trendami w ogrodnictwie.

Pierwsze kroki skierowaliśmy do niezwykle ważnego dla nas ośrodka w Przelewicach. W tym arboretum rośnie wiele, ciekawych i niespotykanych roślin. Zasoby to około 1200 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych, m.in. dawidia chińska, świerk tygrysi, świerk Brewera, świerk Wilsona, klon kosmaty, mamutowiec olbrzymi, tulejnik amerykański, czy rannik zimowy. Wspomniane drzewo chusteczkowe, którego kwiat stał się symbolem Ogrodu Dendrologicznego i trafił do herbu Gminy Przelewice, znalazło się w Światowej Czerwonej Księdze roślin ginących i zagrożonych w skali całej Ziemi.

Pomimo niesprzyjającej aury i trudnych warunków, młodzież pod opieką dydaktyczną pani Iwony Galackiej–Rajchel oraz pani Joanny Woźniak zwiedziała ten ogromny ogród pełen pięknych roślin, oczek wodnych i fascynujących zakątków. Miejsce zachwyciło uczniów, a wypowiedź jednej z uczennic klasy 1 to potwierdza odczucia grupy: „Jestem pewna, że każda osoba lubiąca przyrodę, pokocha to miejsce i doceni jej urok”.

Oprócz walorów estetycznych nie zabrakło również fachowej wiedzy, komentarzy, nazewnictwa i ciekawostek związanych z okazami roślinnymi. Mieliśmy okazję podziwiać ogród w prawdziwie jesiennej odsłonie – okazuje się, że każda pora roku ma wiele do zaoferowania fascynatom przyrody.

Następny etap projektu zrealizowany zostanie wiosną. Kolejny ogród do odkrycia przed nami.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Być może będą swoistym zaproszeniem do zwiedzania Ogrodu w Przelewicach…