W „TŁUSTY CZWARTEK” TEŻ COŚ DLA DUCHA… czyli chrześcijaństwo w praktyce

Na różne sposoby można obchodzić „tłusty czwartek”. W ten uznawany przez wielu za pierwszy z dni karnawału, wybraliśmy się w kilka miejsc naszego miasta, aby bardziej poznać i pogłębić naszą wiedzę nt. różnych form życia chrześcijańskiego.

Pierwszym przystankiem był klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych na szczecińskim Golęcinie. Miejsce to jest wyjątkowe, ponieważ w murach klasztornych przebywa 16 sióstr klauzurowych, które swoje życie poświęciły na nieustanną modlitwę za cały świat. Rytm dnia mniszek to nieustanna przeplatanka modlitwy i pracy, o czym mogliśmy się przekonać w chwili rozmowy z jedną z nich. Siostry te po całkowitym włączeniu ich do wspólnoty (a więc po kilku latach formacji) nie mogą już opuścić tego miejsca bez zgody papieża. Ciekawe, że wszystkie robią to dobrowolnie, aby zrywając ze światem móc całkowicie skupić się na modlitwie.

Drugą stacją naszej pielgrzymki było Hospicjum św. Jana Ewangelisty, także na Golęcinie. Miejsce to przeznaczone jest dla 25 terminalnie chorych osób, które w godnych warunkach oczekują na swoje spotkanie z Panem. Wielkie wrażenie zrobiła na nas praca licznych wolontariuszy oraz dobroczynność wielu ludzi, utrzymujących to miejsce. Była to żywa lekcja współczucia oraz umiejętności trwania przy osobach umierających i cierpiących.

Kolejne stacje zaprowadziły nas do centrum miasta. Tam udało nam się zwiedzić najważniejszy kościół archidiecezji, czyli katedrę św. Jakuba. Przy tej okazji, mimo niezbyt dobrej widoczności, spojrzeliśmy na Szczecin z tarasu wieży widokowej kościoła. Ostatnim przystankiem było sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, tzw. „kościół na Bramie Portowej”. Przez tysiące szczecinian miejsce to uznawane jest za duchowe „serce miasta”, ponieważ drzwi do sanktuarium otwarte są cały dzień, oferując w swoich murach enklawę ciszy, okazję do modlitwy i skorzystania ze spowiedzi świętej.

W wycieczce wzięli udział uczniowie klasy 2 TW oraz nasz katecheta ks. Przemysław

ks.Przemek