ZAJĘCIA PRAKTYCZNE W OWCZARNI

W owczarni w Glinnej, która jest jedną z ferm Instytutu Zootechniki PIB w Kołbaczu, początek roku to czas wykotów. Owca jest zwierzęciem monoestralnym, tzn. jej rozród odbywa się w ściśle określonym czasie. Styczeń, luty, marzec to miesiące trudnej i intensywnej pracy w owczarni. Porody (nie zawsze łatwe), karmienie z butelki jagniąt, których matki utraciły laktację, ważenie, kolczykowanie, odrobaczanie jagniąt – to tylko niektóre czynności wymagające dużych umiejętności i cierpliwości. Z tym trudnym i jakże ważnym zadaniem zmierzyli się nasi uczniowie – przyszli technicy weterynarii. Każde bowiem ręce są w tym czasie na wagę złota! W ramach zajęć praktycznych w owczarni w Glinnej pierwszo- i drugoklasiści wykonują wszystkie czynności związane z organizacją wykotów i pielęgnacją jagniąt. Najtrudniejsze zadanie to zdążyć nakarmić głodne i beczące jagnięta, które należy „wyłapać” w wielkim stadzie, a przy tym uważać aby dwukrotnie nie napoić ” sprytnych” jagniąt. Uczniowie wykonują swoje czynności z dużym zaangażowaniem, cierpliwością i pasją, co jest dowodem o trafnym wyborze kierunku kształcenia i miejsca nauki.