XXX Targi Rolne AGRO POMERANIA 2017

8 rano w piątek 8 września wyruszamy na XXX Targi Rolne AGRO POMERANIA 2017 do Barzkowic, które na ten jeden weekend stały się najważniejszym miejscem na mapie naszego województwa. Jest jeszcze jeden powód dlaczego tam jedziemy. To jubileuszowe 30. urodziny Targów, które nam, jako uczniom i nauczycielom, towarzyszą rokrocznie od wielu lat. Jedziemy z życzeniami, pięknym dyplomem i prezentem w postaci, wychodowanego w naszej szkółce, krzewu ozdobnego. Delegacja, złożona z nauczycieli i ucznia, po przybyciu na miejsce, wręczyła upominek i złożyła, na ręce Dyrektora ZODR Barzkowice, Pana Adama Lucjana Kalinowskiego, serdeczne życzenia od całej szkolnej braci.

Pozostali uczestnicy udali się na tereny wystawiennicze, ponieważ na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Nowością był sektor innowacyjności, skupiający podmioty działające w dziedzinie wdrażania nowych rozwiązań w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz sektor zabytkowych maszyn, które niestety zostały zastąpione tymi bardziej nowoczesnymi. Atrakcją, która ucieszyła przyszłych adeptów weterynarii, była wystawa i pokazy zwierząt. Tam – pod czujnym okiem profesorskim – uczniowie rozpoznawali rasy bydła mięsnego, koni hodowlanych, ptaków hodowlanych i ozdobnych oraz zwierząt futerkowych. Podczas targów można było obejrzeć niespotykane u nas alpaki. Trzeba przyznać, że pięknie się uśmiechały, a co odważniejsi mogli dostać „buziaka”. Niektórzy udali się na zakupy do producentów zdrowej żywności i pod koniec wycieczki niejeden uginał się pod ciężarem swojskiego chleba, miodu czy serów. Znaleźli się również amatorzy greckiej chałwy i waty cukrowej. Dużym zainteresowaniem pośród pasjonatów ogrodnictwa cieszyła się bogata kolekcja warzyw i kwiatów jesiennych, a w Biosurowcowym Ogrodzie Dydaktycznym – ponad 80 odmian roślin – surowców odnawialnych. Zwolenników ekologii niewątpliwie skusiła możliwość zwiedzenia „Ogrodów Odnowy”, oczyszczalni ścieków, gdzie na żywo można było obserwować proces oczyszczania ścieków siłami natury.

Nie zabrakło wśród nas sportowców, którzy zmierzyli się w XXV Jesiennych Biegach Przełajowych – Bieg z Ekologią. Biegi te są ważnym wydarzeniem o charakterze sportowym i edukacyjnym. Trasa biegów przygotowana jest w malowniczej scenerii przyrody i pól uprawnych wokół Barzkowic. Uczestnicy mieli do pokonania trasy o długości od 800 do 1200 metrów. I musimy się pochwalić, nasi stanęli na „pudle”, zajmując 3. miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Sandrze serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych.

Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, wracamy do szkoły. I w przyszłym roku znów odwiedzimy Barzkowice i Targi Agro Pomerania. Zdjęcia z wyprawy w galerii.