„JESZCZE W ZIELONE GRAMY (…) !” – 70 lat szkoły ogrodniczej w Szczecinie

ŚWIĘTO JUBILATKI
W piątek 9 grudnia 2016 roku obchodziliśmy piękny jubileusz siedemdziesięciolecia naszej szkoły. Nawet najstarsi nauczyciele z trudem ukrywali wzruszenie na widok doskonale znanych im kątów. Efekt kilkutygodniowych prac naszych architektów, florystów i ogrodników był naprawdę zachwycający! Ta stara, zasłużona szkoła otrzymała fantastyczny make up. Nadzwyczaj efektowne dekoracje z wykorzystaniem naturalnych materiałów i roślin dodały jej urody, blasku i podkreślały uroczystość chwili.

             Świętowanie rozpoczęliśmy od mszy świętej w naszym kościele parafialnym pw. Świętego Ducha. Czuliśmy się zaszczyceni tym, że liturgię celebrował JE ksiądz biskup Henryk Wejman, a koncelebrowali: ksiądz proboszcz Piotr Kurzaj, nasz szkolny ksiądz katecheta, Maciej Koczaj i nasz absolwent – ksiądz Marcin Miczkuła. Modliliśmy się, dziękując Opatrzności za wszystkich nieżyjących i żyjących nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów, którzy swoją pracą, zaangażowaniem, a niejednokrotnie i poświęceniem, przyczynili się do sukcesu edukacyjnego szkoły. Prosiliśmy także o dar wytrwałości i kreatywności w kształtowaniu osobowości i umiejętności profesjonalnych powierzonej nam młodzieży. Pobłogosławieni przez księdza biskupa w radosnym korowodzie – na czele ze Sztandarem Szkoły – maszerowalismy ulicami Zdrojów.

            Po nabożeństwie dalsza część uroczystości przebiegała już na terenie szkoły – w szczelnie wypełnionej sali gimnastycznej. O takiej frekwencji i tak znakomitych gościach, komitet organizacyjny chyba nawet nie marzył ! A i nasza sala też godnie się zaprezentowała i nic nie wskazywało na to, że jest to „tymczasowy pawilon sportowy” postawiony z górą 30 lat temu! Zwracała uwagę duża liczba gości – przedstawicieli władz samorządowych, oświatowych, dyrektorów bratnich szkół zawodowych i liceów ogólnokształcących, podstawówek i gimnazjów, a nade wszystko – firm i organizacji gospodarczych, z którymi na co dzień współpracujemy. Sami byliśmy zdziwieni, że tak głęboko tkwimy w środowisku oświatowym i gospodarczym regionu.

            Uroczystość też znacząco odbiegała od przyjętych schematów, choć z zachowaniem niezbędnych elementów rytuału. Zamiast programowego referatu o historii i „ku czci szkoły i jej byłych dyrektorów” był montaż słowno – muzyczny, zawierający najważniejsze elementy historii szkoły ilustrowane pieśniami i piosenkami, a nawet strojami „z epoki”. Tym sposobem udało się chyba uniknąć zbyt sztywnej atmosfery i zbudować nastrój ciepła i wzajemnej życzliwości, czemu wyraz dawali też w swoich wystąpieniach zaproszeni goście.

             Trzeba zaznaczyć, że i nasz zespół artystyczny wspiął się na wyżyny swoich umiejętności i udowodnił, że całe godziny ćwiczeń w najlepszym do tego miejscu, czyli w bibliotece, nie poszły na marne i dostarczył nam sporo wzruszeń oraz uśmiechu. Zresztą, dobór tekstów – Asnyk, Grechuta, Młynarski, Osiecka, Kofta – już zapowiadał atmosferę uroczystości, pod koniec której – Lila Pławińska, dyrektor szkoły stwierdziła:     
             „Zaszczytem jest kontynuowanie dzieła poprzedników, ale sztuką i odwagą stworzyć coś nowego. Dzisiejszy Jubileusz to w pewnym sensie podwójne święto – to 70-lecie szkoły ogrodniczej, a jednocześnie 5-lecie Centrum Edukacji Ogrodniczej, bowiem w 2011 roku – Zespół Szkół Ogrodniczych przekształcono właśnie w Centrum, by w ten sposób realizować również kształcenie ustawiczne tak istotne w realiach współczesnego rynku pracy.” Na zakończenie – zainspirowana słowami poetów dodała – „Zmienia się świat wokół nas, zmieniają się pory roku, ale my mamy wiedzę tajemną – nie wiem czy z obłoków? Może z natury, świata flory i fauny, ale na pewno też z 70 lat doświadczeń w uczeniu pięknych zawodów tak blisko związanych z życiem człowieka. Chcemy „pamiętać o ogrodach”, grać ciągle w zielone i „robić swoje” tak, aby przyszli absolwenci mogli być dumni z tego, co osiągną w swoim dorosłym życiu”.

             Po wzajemnej wymianie ciepłych słów, podziękowań i prezentów przenieśliśmy się do głównego budynku szkoły na ciasto i kawę, zwiedzanie okolicznościowych wystaw i „sentymentalne podróże”. Niestety grudniowy dzień jest wyjątkowo krótki, więc pozostał niedosyt rozmów, wspominek i wymiany poglądów! No to może dokończymy to świętowanie w czerwcu czy zaczekamy do 75 – lecia?

Wszystkim, którzy razem z nami świętowali z okazji
Jubileuszu Naszej Szkoły,
swoją obecnością zaszczycili
tę ważną dla naszej historii uroczystość –
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!

Przygotowania do 70-lecia

Galeria foto z Jubileuszu 70-lecia