Wizyta w Ośrodku Szkoleniowo – Badawczym w zakresie Energii Odnawialnej w Ostoi

20160620_120401          Wybraliśmy się do Ostoi na zwiedzenie Ośrodka Szkoleniowo – Badawczego po wcześniejszym zaproszeniu przez Panią Agatę Judzińską – Kłodawską. Ze szkoły dotarliśmy na Gumieńce, a następnie przeszliśmy około 2 km. Pani Agata już czekała na nas. Zaprowadziła nas w okolicę stawu, gdzie płonęło specjalnie dla nas rozpalone ognisko i mieszkańcy stawu – żółwie czerwonolice. Młodzież była bardzo zachwycona możliwością poobserwowania żółwi.

Ośrodek w Ostoi jest jednym z nielicznych w Polsce punktów, prowadzących tak rozległą działalność naukowo-badawczą i dydaktyczną w zakresie energii odnawialnej. Realizowane przez pracowników tego Ośrodka różnorodne warsztaty są przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych. W zależności od grupy wiekowej zajęcia są realizowane w formie zabawy, prelekcji, wykładu lub ćwiczeń z wykorzystaniem metod aktywizujących, co sprawia, że zdobyta wiedza na długo pozostaje w pamięci. Program zajęć prowadzonych w Ośrodku obejmuje również ćwiczenia ruchowe i plenerowe.

Młodzież naszej szkoły zwiedziła Ośrodek – zaprezentowano nam ogrzewanie biomasą, pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, solary oraz ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Po zwiedzeniu wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły. Uczniowie – wzbogaceni nową wiedzą i atrakcjami – wracali zadowoleni z wyjazdu edukacyjnego. Była to nagroda za przygotowaną i poprowadzoną konferencję OZE.

Zapraszamy do galerii zdjęć:)