„PAN TADEUSZ” W TEATRZE WSPÓŁCZESNYM

Pan-Tadeusz--na-scenie-Teatru-Wspolczesnego

W dniu 24 października uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spektaklu Pan Tadeusz na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie w reżyserii Ireny Jun. Świat przeniesiony z lektury Adama Mickiewicza nie rozczarował nas wcale. Aktorzy wcieleni w role legendarnych bohaterów „częstowali” nas doskonałą, profesjonalną grą na scenie.

Cały obraz jednak różni się od mitycznego obrazu Soplicowa, pełen jest humoru. Aktorzy oderwani są od twardych reguł przedstawionych w książce. Tadeusz wraz z Wojskim zaczynają rapować piękną polszczyzną mistrza, co może zaskoczyć widza przygotowanego na tradycyjne przedstawienie dzieła. Ten występ został nagrodzony przez widzów szczególnie gromkimi brawami. Szczególnie spodobała się postać Telimeny. Aktorka swoją grą uatrakcyjniła postać wyniosłej damy, którą poznajemy w książce. Pani reżyser przedstawiła ją jako kobietę z klasą, posiadającą także „babskie” wady, o niezwykle uwodzicielskim głosie. Jednak postać Zosi wypadła, moim zdaniem raczej blado. Bohaterowie sami zmieniają elementy scenografii. Wszystko odbywa się na oczach publiczności. Narratorami są ciemne, mroczne postacie, dodające nastroju tajemniczości całemu widowisku. Aktorzy wychodzą do publiczności zza drzwi przeznaczonych dla widzów. Uważam, że taki żartobliwy sposób przedstawienia wielkiego dzieła na scenie zaciekawi, szczególnie dla młodych widzów, którzy często nie zachwycają się literaturą zawartą w kanonie lektur szkolnych. Odmienia to punkt widzenia – nie tylko uczy, ale i bawi.

Izabella de Weyher