PIKNIK NAUKOWY – ZIELONA ENERGIA W SZKOLE

_MG_8587W dniu 29 kwietnia 2015 roku w naszej szkole odbył się piknik naukowy pod hasłem „Zielona Energia w Szkole” w ramach Dnia Otwartego Szkoły. W trakcie imprezy odwiedziło nas ponad 220 uczniów z różnych placówek oświatowych. Piknik został przygotowany nie tylko dla gimnazjalistów, ale również dla środowiska lokalnego.

W trakcie pikniku uczniowie szkół gimnazjalnych i podstawowych, a także przedszkolaki mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną naszej szkoły, w szczególności – poznać tajniki naszych zawodów, podpatrzeć jak przebiega praktyczne kształcenie zawodowe, jakie czynności wykonują nasi wychowankowie, by w przyszłości być ogrodnikiem, architektem krajobrazu czy specjalistą z zakresu agrobiznesu. Po zmaganiach zwiedzania i próbach w zawodach – technik ogrodnik czy technik architektury krajobrazu – zostali zaproszeni na zabawę z fizyką w postaci odnawialnych źródeł energii. W ramach ćwiczeń i warsztatów mogli wyprodukować energię elektryczną za pomocą wiatraków, paneli fotowoltaicznych, poznali tajniki produkcji wodoru do zasilania samochodów wodorowych oraz mogli sprawdzić na modelach czy na pewno takie auta jeżdżą. Samochodziki sterowali joystickami lub ipadami. Ponadto uczyli się profesjonalnego sterowania dronami – najpierw na symulatorze, a na koniec mogli po pilotować prawdziwe mini drony.

Interaktywną fizykę mogliśmy zorganizować w związku z udziałem naszej placówki w projekcie „PWP Zielona Energia w Szkołach”, realizowanym na obszarze województwa zachodniopomorskiego. Projekt – przygotowany przez firmę DC Edukacja z Gdańska we współpartnerstwie z firmą Horizon (Czechy) i Flir (Szwecja) – jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.