XLIV OLIMPIADA WIEDZY I UMIEJĘTNOŚCI ROLNICZYCH – weterynaria i architektura krajobrazu

W piątek, 28 maja w murach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy odbyła się XLIV Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. W zmaganiach wystartowało ponad 200 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z całej Polski, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas eliminacji okręgowych odbywających się w kwietniu. Naszą szkołę w bloku „weterynaria” reprezentowała Monika Bacher, uczennica klasy 3 TW, w bloku „architektura krajobrazu” – Arkadiusz Sobański, uczeń klasy 4 TK. Uczestnicy olimpiady najpierw rozwiązywali test, a później przystępowali do etapu praktycznego. Rywalizacja w 11 blokach tematycznych była bardzo wyrównana. Nasi uczniowie dzielnie walczyli do samego końca. W części praktycznej musieli zmierzyć się z trzema zadaniami. W zakresie „weterynarii” mieli opisać:

  • jak przygotować psa do zdjęcia RTG oraz wymienić przypadki, kiedy wykonuje się to badanie,
  • podać kto może trzymać zwierzę w pracowni radiologicznej oraz wymienić zabezpieczenia w pracowni radiologicznej,
  • określić sposoby wywołania wymiotów u psa i podać kiedy nie można ich wywoływać.

W bloku „architektura krajobrazu” uczestnicy:

  • opisywali założenie trawnika z rolki z omówieniem poszczególnych etapów realizacji
  • oraz musieli zaprezentować obsługę kosiarki do trawy (przed przystąpieniem do pracy oraz po jej zakończeniu).

Rywalizacja była zacięta i wyczerpująca. Oczekiwanie na wyniki było ukoronowaniem naszych całorocznych przygotowań do olimpiady. Finał XLIV edycji OWiUR w Bydgoszczy został przeprowadzony w sobotę 29 maja. Monika Bacher zajęła III miejsce w bloku „weterynaria”, zdobywając tytuł „laureata”, w bloku „architektura krajobrazu” – Arkadiusz Sobański został „finalistą” olimpiady.

Gratulacje dla naszych uczniów.

więcej na stronie:
https://www.agropolska.pl/olimpiada/aktualnosci-owiur/final-xliv-20202021-edycji-owiur-w-bydgoszczy-duzo-zdjec,154.html