Przedświątecznie…………….. w Berlinie!

4 grudnia 2019 uczniowie z klasy 3 TK, 3 TW, 4 TK oraz 4 TO wraz z dwoma opiekunami wzięli udział w szkolnej wycieczce do Berlina. Wycieczka zorganizowana została przez biuro Event Tours ze Szczecina. Celem wycieczki było m.in. poznanie miasta, jego tradycji, zabytków kultury i historii, przybliżenie kultury i języka innego państwa oraz upowszechnianie form aktywnego wypoczynku.

Ten jednodniowy wyjazd był pełen wrażeń. Uczniowie mieli możliwość poznać najciekawsze miejsca w stolicy Niemiec oraz wziąć udział w Jarmarku Bożonarodzeniowym. Berlin to miasto muzeów i skarbów kultury światowej. Uczniowie podczas długiego spaceru z przewodnikiem po mieście, podziwiali robiące wrażenie zabytki takie jak m.in. Katedrę Berlińską, Wyspę Muzeów, Most Zamkowy, Nowy Odwach, Uniwersytet Humboldta, najpiękniejszą prestiżową ulicę dzielnicy Mitte – Unter den Linden (pol. Aleja pod Lipami), Plac Operowy, Katedrę Św. Jadwigi, Plac Żandarmerii, Pomnik Ofiar Holocaustu, Bramę Brandenburską, Reichstag – gmach parlamentu Rzeszy, obecną siedzibę Bundestagu oraz – górująca nad całym miastem – Wieżę Telewizyjną z obrotową kapsułą – Fernsehturm. Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się również, iż jednym z symboli Berlina jest niedźwiedź, który – podobnie jak sama nazwa miasta – wywodzi się od nazwiska Albrechta Niedźwiedzia (Albrecht der Bär), zarządzającego miastem w XII stuleciu.

Kolejnym punktem programu był pobyt na Weihnachtsmarkt, czyli odbywającym się w plenerze tradycyjnym Bożonarodzeniowym Jarmarku, przepełnionym tysiącem światełek, bombek i innych kolorowych ozdób. Wokół unosił się zapach prażonych orzechów, migdałów, pieczonych kasztanów, owoców w czekoladzie i smażonej kiełbaski. Na świątecznie przystrojonych straganach sprzedawcy dodatkowo oferowali swoje wyroby rzemieślnicze, ozdoby choinkowe, ręcznie robione zabawki i upominki. Każdy miał okazję kupić sobie pamiątkę ze stolicy oraz poczuć świąteczny i zimowy nastrój.

Ważnym elementem wycieczki była także możliwość naturalnego porozumiewania się w językach obcych i wypróbowania własnych umiejętności językowych. Przez cały pobyt towarzyszyła wszystkim piękna słoneczna pogoda. Choć tempo wycieczki było intensywne, uczniowie przyjechali pełni wrażeń, z nowymi przeżyciami oraz  wiedzą  na temat  stolicy naszych zachodnich sąsiadów, a nawet z poczuciem lekkiego niedosytu….

Było bajecznie…. 🙂