Wolontariusze Europejscy w CEO!!!

Stowarzyszenie POLITES realizuje projekty Wolontariatu Europejskiego #activeEUROPE w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności. W tym roku w siedzibie Szczecińskiej organizacji spotkać można Charlotte z Francji, Marikę z Gruzji, Iana z Grecji oraz Olenę z Ukrainy. Wolontariusze ci pomagają w organizacji lokalnych i regionalnych wydarzeń. Odwiedzają też przedszkola, szkoły, uczelnie, gdzie prowadzą warsztaty o swoich krajach, kulturach i wolontariacie zagranicznym.

22 oraz 25 listopada 2019 roku wyżej wymieniona czwórka wolontariuszy była gościem Centrum Edukacji Ogrodniczej oraz spotkała się z uczniami klas pierwszych. Nasi goście poprowadzili dla każdej klasy z osobna bardzo ciekawe, dwugodzinne zajęcia. Podczas tego spotkania opowiadali czym jest wolontariat i dlaczego warto włączyć się do działania, podając przy tym swoje przykłady. Wyjaśniali też na czym polega wolontariat europejski (EVS), a na „deser” opowiadali ciekawostki o swoich krajach i kulturach. Wolontariusze .przedstawiali uczniom ciekawe i bogate w treści prezentacje multimedialne swoich krajów, uczyli zwrotów we własnych językach narodowych, po angielsku opowiadali o ciekawostkach historycznych, geograficznych, kulturowych, o edukacji czy tradycyjnych specjałach kulinarnych danego kraju.

Dodatkową atrakcją było to, iż młodzież „rzucona na głęboką wodę” – z konieczności musiała porozumiewać się w języku angielskim. Nasi zagraniczni goście spotkali się z ciepłym przyjęciem ze strony uczestników warsztatów. Uczniowie klas pierwszych starali się bardzo aktywnie uczestniczyć w warsztatach oraz pokonywać bariery nie tylko w komunikacji w obcym języku, ale przede wszystkim w komunikacji międzykulturowej.

Jesteśmy przekonani, iż piątkowe oraz poniedziałkowe zajęcia nie tylko zmotywowały naszych uczniów do nauki języków obcych, ale również uświadomiły im możliwości, jakie stwarza ich znajomość w dzisiejszym świecie.

Wolontariuszom dziękujemy za poświęcony czas
 i zapraszamy ponownie!!!!