XXXVI OGÓLNOPOLSKA OLIMPIADA WIEDZY TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZEJ LZS

W dniach 6–11 listopada 2019 roku zespół uczniów Centrum Edukacji Ogrodniczej – w składzie: Kinga Falkowska, Bartosz Grzywacz, Bartosz Kiwior, Jakub Sterna, Arkadiusz Sobański, Dominik Szczęch oraz absolwenci naszej szkoły: Gracjan Falkowski i Tomasz Zdun – pod opieką Pani Andżeliki Szczęch–Kaczorkiewicz – reprezentował województwo zachodniopomorskie i powiat miasto Szczecin w finale centralnym XXXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS pn. „Polska – Finlandia – Unia Europejska”. Organizatorem imprezy było Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Zmagania odbyły się w stolicy Tatr – w Zakopanem. Olimpiada przebiegała w dwóch etapach – eliminacje pisemne, w których uczestnicy rozwiązywali test krajoznawczy o tematyce związanej z Karpatami, walorami turystycznymi Polski, wiedzą o Unii Europejskiej i Finlandii oraz test topograficzny, eliminacje praktyczne – na które składała się gra miejska na terenie Zakopanego. Nasze województwo było reprezentowane przez powiat miasto Szczecin (nasz zespół) oraz  powiat stargardzki i gryfiński. W klasyfikacji wojewódzkiej nasze województwo zachodniopomorskie zajęło II miejsce. W klasyfikacji powiatowej zajęliśmy szóste miejsce. Pani A. Szczęch-Kaczorkiewicz w finale zajęła II miejsce.

Oprócz walki o najlepsze miejsca w Olimpiadzie, zwiedziliśmy miasto. Zobaczyliśmy drewniany kościółek Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Klemensa z połowy XIX wieku (ulica Kościeliska). Dużym zainteresowaniem cieszyło się Muzeum Tatrzańskie. Zachwycił nas neogotycki kościół parafialny Świętej Rodziny na Krupówkach z lat 1877-96, według projektu Józefa P. Dziekońskiego. Mroczne wnętrze wypełnione jest obrazami, malowidłami i rzeźbami. Ołtarz główny (z 1903 r.) jest w formie tryptyku, na którym widnieje Święta Rodzina. Po północnej stronie prezbiterium znajduje się kaplica Jana Chrzciciela z 1899 r., którą zaprojektował sam Stanisław Witkiewicz. Zwiedziliśmy również Stary Cmentarz na Pęksowym Brzyzku – pierwszy cmentarz w Zakopanem, na którym spoczywają sławni pisarze, artyści i taternicy, m.in. Tytus Chałubiński, Stanisław Witkiewicz, Władysław Orkan, Kornel Makuszyński, fundator cmentarza – Jan Pęksa oraz pierwszy proboszcz Zakopanego– Józef Stolarczyk. Szkoda, że Muzeum stylu zakopiańskiego – Willa Koliba zbudowana w 1892 roku według projektu Stanisława Witkiewicza było nieczynne 🙁

Dużo wrażeń dostarczyła nam wycieczka w Tatry do Polany Kalatówki, którą przebyliśmy w Doliną Białego i Ścieżką nad Reglami. Nasi absolwenci zrobili lekcję w terenie z tutejszej przyrody. W prawdziwym schronisku górskim wypiliśmy gorącą herbatę, kojąc zmęczenie. W drodze do Zakopanego odwiedziliśmy pustelnię Brata Alberta. Zwiedzanie Zakopanego było nieocenioną lekcją przygotowującą nas do Olimpiady, daleko skuteczniejszą niż te w klasie.

Dla większości z nas był to pierwszy udział w Olimpiadzie i pierwszy pobyt w Tatrach. Już wiemy, że wrócimy tu za rok.
Finał Centralny XXXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS pn. „Polska — Finlandia — Unia Europejska” — Zakopane 2019

Komunikat z przebiegu Finału Centralnego XXXVI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno Krajoznawczej LZS pn. „POLSKA – FINLANDIA – UNIA EUROPEJSKA” pod honorowym patronatem Ambasady Finlandii