COROCZNE PIĘĆ MINUT MŁODYCH OGRODNIKÓW

W sobotę 11 maja, jak każdego roku, odbył się nasz ogrodniczy kiermasz. Maj to gorący miesiąc dla działkowiczów i właścicieli ogródków przydomowych, więc wielu z nich czeka na dzień, w którym mogą zaopatrzyć się w sadzonki, rozsady i wszelkie młode rośliny. Oczywiście mogą to robić w sklepach ogrodniczych i w profesjonalnych gospodarstwach, ale kilkudziesięcioletnia tradycja i zaufanie do efektów pracy nauczycieli i uczniów naszej szkoły skłania ich do zakupów właśnie u nas. Ucząc młodych ludzi kładziemy nacisk na konieczną staranność w uprawie roślin i to przynosi efekty w postaci zdrowych, pięknie rozwiniętych i ukorzenionych sadzonek czy kwiatów. Staramy się też wprowadzać, w miarę możliwości, nowe gatunki i odmiany. W tym roku przebojem okazały się nie tylko sadzonki ziół możliwych do uprawy w warunkach domowych, ale także sałata, ogórki „prosto z krzaka” i oczywiście kwiaty rabatowe oraz te przeznaczone na balkony i tarasy. Ofertę naszego szkolnego gospodarstwa uzupełniały współpracujące ze szkołą firmy ogrodnicze, oferując podłoża do uprawy roślin, środki do ich ochrony oraz nawozy, w szczególności probiotyki, które od kilku lat przynoszą rewelacyjne efekty w produkcji ogrodniczej. Można też było zasięgnąć porad i konsultować problemy z uprawą roślin z doradcami Oddziału Terenowego Zachodniopomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Szkolny kiermasz to niepowtarzalna okazja do zaprezentowania się szkoły szerokiemu kręgowi gości i klientów, stąd też miały miejsce prezentacje prac uczniów oraz kierunków i warunków kształcenia w CEO. Przyszli technicy weterynarii wykonywali pomiar ciśnienia, zainteresowanym udzielali informacji jak pielęgnować i dbać o czworonogi, technicy architektury krajobrazu zorganizowali wystawę swoich projektów, a technicy ogrodnicy „popisywali się” znajomością roślin i zasad ich uprawy. Swoje umiejętności prezentowali także ogrodnicy i mechanicy – operatorzy, którzy obsługiwali maszyny tak przydatne nie tylko w ogrodzie. Tego też dnia uczniowie przedstawili plakaty przygotowane w trakcie warsztatów zorganizowanych w ramach realizacji program Centrum Edukacji Obywatelskiej pod hasłem „Klimat to temat”. Członkowie Szkolnego Klubu Wolontariatu natomiast zorganizowali loterię, z której pozyskane środki przekazali dla Domu Samotnej Matki. Tym samym stał się to prawdziwy Dzień Otwarty Szkoły, w trakcie którego gościliśmy Zachodniopomorską Kurator Oświaty, panią Magdalenę Zarębską-Kuleszę i Dyrektor Wydziału Szkolnictwa Branżowego, panią Urszulę Berlińską. Jak co roku mile zaskoczyła nas wysoka frekwencja szczecinian i mieszkańców okolicznych miejscowości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w tej corocznej imprezie, a w szczególności firmom, które wzbogaciły naszą ofertę:

  • Zachodniopomorskie Regionalne Centrum Mikroorganizmów,
  • Gospodarstwo Ekologiczne ,,FRYKAS” w Marwicach,
  • Hurtownia Ogrodnicza Bagras,
  • KRUKOWSKI Izabela Sokół Artykuły Ogrodnicze.

W szkolnych szklarniach produkcja trwa nieprzerwanie! Dlatego zapraszamy do zakupów świeżych warzyw, ziół i kwiatów.