Finał XXXV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS

W dniach 7 – 11 listopada 2018 roku zespół uczniów Centrum Edukacji Ogrodniczej – w składzie: Julia Wieszczak, Jakub Sterna, Gracjan Falkowski, Natalia Kępa, Aleksandra Biała, Krzysztof Dzięciołowski, Wiktoria Zygmuńczyk – pod opieką Pani Andżeliki Szczęch – Kaczorkiewicz i Pana Adama Kani – reprezentował województwo zachodniopomorskie w finale centralnym XXXV Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Turystyczno-Krajoznawczej LZS pn. „Polska – Austriia – Unia Europejska”. Organizatorem imprezy było Krajowe Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe. Ze względu na tematykę Olimpiady, patronat nad imprezą objęła Ambasada Republiki Austrii w Polsce, a gościem honorowym był konsul Republiki Austrii. Zmagania odbyły się w stolicy Tatr – w Zakopanem. Olimpiada przebiegała w dwóch etapach – eliminacje pisemne, w których uczestnicy rozwiązywali test krajoznawczy o tematyce związanej z Karpatami, walorami turystycznymi Polski, odzyskaniem przez Polskę Niepodległości, wiedzą o Unii Europejskiej i Austrii, test topograficzny, eliminacje praktyczne – na które składała się gra miejska na terenie Zakopanego. Członkowie naszego zespołu reprezentowali dwa powiaty – tzw. szczeciński, który razem z choszczeńskim, koszalińskim i stargardzkim rywalizował w kategorii wojewódzkiej jako „zachodniopomorskie”. W klasyfikacji wojewódzkiej nasze województwo zachodniopomorskie zajęło IV miejsce. W ścisłym finale natomiast wystartowało 6 zawodników. W klasyfikacji indywidualnej nasza wychowawczyni, Pani Andżelika Szczęch – Kaczorkiewicz zajęła lV miejsce.

Oprócz walki o najlepsze miejsca w Olimpiadzie, zwiedziliśmy miasto, w szczególności Cmentarz na Pęksowym Brzysku, Muzeum Tatrzańskie i słynne wille: Koliba, Pod Jedlami, Atma. Udało się nam wejść na Sarnią Skałkę oraz przejść dwie doliny – Dolinę Białego i Dolinę Strążyską. W drodze powrotnej do Szczecina udaliśmy się również na zwiedzanie starówki w Krakowie. Był to nasz trzeci, a zarazem ostatni szkolny wyjazd do Zakopanego. Dociera do nas to, że zostało bardzo mało czasu do zakończenia naszej nauki w Centrum. Bardzo miło było nam spędzić te ostatnie chwile w gronie wychowawców, kolegów i koleżanek ze szkoły. Bardzo lubimy chodzić po górach i na pewno w przyszłym roku wybierzemy się w to miejsce jako absolwenci. Były to chwile „resetu” i „ładowania baterii” przed egzaminem zawodowym i egzaminem dojrzałości.

Pozdrawiam Gracjan Falkowski, klasa 4 TK

więcej można przeczytać na stronie: