XII Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów (etap regionalny)

024   W sobotę, 11 stycznia 2014 roku, nasza szkoła po raz drugi otworzyła swoje podwoje uczestnikom etapu regionalnego XII Ogólnopolskiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Gimnazjalistów. Konkurs organizowany jest od 2002 roku przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, które liczy obecnie 800 członków.

Ponadto organizacja ta należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) i działa na terenie Polski w 22 oddziałach regionalnych i 5 lokalnych kołach.

Celem konkursu jest:

• motywowanie do uczenia się języka niemieckiego oraz mobilizowanie do samodzielnej, systematycznej pracy;
  • podnoszenie poziomu umiejętności językowych;
  • wdrażanie europejskich poziomów osiągnięć językowych zalecanych przez Radę Europy;
  • zainteresowanie kulturą niemieckiego obszaru językowego oraz pogłębianie wiedzy w tym zakresie;
  • kształtowanie postawy tolerancji i akceptacji wobec innych narodów, ich kultury i języka.

Z trudnymi zadaniami etapu regionalnego zmagało się 91 uczniów z 15 gimnazjów województwa zachodniopomorskiego, którzy pozytywnie zaliczyli testy etapu szkolnego. Zadaniem ich było rozwiązanie testu sprawdzającego wiadomości i umiejętności z zakresu sprawności językowych i realioznastwa Niemiec. Zadania wykraczały poza poziom A2. Miło było popatrzeć jak młodzież naszego województwa ze zrozumieniem, powagą i zaangażowaniem rozwiązywała polecenia i odpowiadała na pytania ujęte w teście.

Osoby z najwyższą liczbą punktów zakwalifikują się do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w Instytucie Goethego w Warszawie w niedzielę 16 marca 2014 roku. Liczba uczestników etapu ogólnopolskiego zostanie ustalona przez Komitet Główny oraz opublikowana na stronie internetowej PSNJN – u do dnia 02 lutego 2014 roku. Wszystkim uczestnikom eliminacji regionalnych gratulujemy i życzymy zakwalifikowania się do etapu ogólnopolskiego.

Gościnne progi i opieka naszych nauczycieli – Pani Karoliny Lis-Jordan, Pani Joanny Sylwestrzak, Pana Andrzeja Wyki oraz Pana Tomasza Jabłońskiego przyczyniły się zapewne do sprawnej organizacji i ciepłej atmosfery tej imprezy. Podczas, gdy uczniowie zmagali się z zadaniami konkursowymi, Pan Andrzej Wyka zapoznał opiekunów z charakterem działalności i kierunkami kształcenia realizowanymi w naszej szkole.