SEMINARIUM OGRODNICZE – 2015

IMG_0001Zgodnie z tradycją – na otwarcie sezonu produkcyjnego 2015 – w Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie zostało zorganizowane seminarium ogrodnicze. W tym roku hasłem przewodnim spotkania była „Produkcja warzyw z wykorzystaniem probioemów”.

Seminarium odbyło się 06 lutego 2015 roku w godzinach 10.00-15.00, w którym uczestniczyło 51 osób, w tym 33 producentów ogrodniczych naszego środowiska lokalnego. W czasie seminarium wykłady prowadzili:

  • Wiesław Jakubowski – firma HAZERA POLAND Sp. z o.o. – w zakresie nowości odmian warzyw gruntowych i szklarniowych na sezon 2015;
  • Jacek Wereszczaka – Przewodniczący Rady Naukowo – Programowej Stowarzyszenia EkosystEM – Dziedzictwo Natury – w zakresie biologizacji miast i wsi;
  • Piotr Krajewski – firma GOSPODARSTWO ROLNO-OGRODNICZE KRAJEWSCY – w zakresie produkcji i przechowalnictwa warzyw z wykorzystaniem probioemów;
  • Władysław Jakubik – firma LASLAND – w zakresie specjalistycznych podłoży ogrodniczych oraz nawozów mineralnych i organiczno-mineralnych firmy KRONEN.

Wykłady wzbudziły duże zainteresowanie wśród uczestników seminarium. Były bowiem okazją do wymiany doświadczeń w zakresie produkcji warzyw gruntowych i szklarniowych, opartej na dobrej, sprawdzonej praktyce ogrodniczej, w której ochrona przed chorobami i szkodnikami w ostatnich latach nastręcza coraz więcej problemów. Alternatywą w rozwiązywaniu tych trudności może być zastosowanie preparatów pochodzenia roślinnego i organicznego. Stosując probiotyczne mikroorganizmy (ProBio Emy) można całkowicie w sposób naturalny przywrócić żyzność gleby, wzmocnić odporność roślin oraz zwalczać chwasty, choroby i szkodniki. Wymagana jest jedynie konsekwencja i systematyczność w stosowaniu tych preparatów.

Wszyscy uczestnicy seminarium jednogłośnie potwierdzili potrzebę organizowania takich spotkań. A zatem już wiosną odbędzie się kolejne spotkanie.