SZKLARNIOWY SEZON PAPRYKOWY 2024

– PORÓWNANIE UPRAWY PAPRYKI W UPRAWIE SZKLARNIOWEJ Z ROZSADY SZCZEPIONEJ I NIESZCZEPIONEJ – KOLEKCJA 7 ODMIAN

We wtorek 10 września 2024 roku – na terenie naszych warsztatów szkolnych odbyło się już trzecie w tym roku spotkanie robocze związane z oceną porównawczą. Tym razem siedmiu odmian papryki w uprawie szklarniowej firmy Semillas Fito i ZKI – partnera handlowego firmy PNOS Ożarów Mazowiecki. Spotkanie miało na celu  wykazanie wpływu uprawy papryki w uprawie szklarniowej z rozsady szczepionej na podkładce i nieszczepionej.

Obserwacje porównawcze podczas uprawy dotyczyły pokroju i ulistnienia roślin, wigoru, tempa wzrostu, odporności na choroby, wczesności i wydajność plonowania poszczególnych odmian. W spotkaniu wzięli również udział pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego ZODR Barzkowice, Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian – COBORU w Szczecinie Dąbiu, nauczyciele, pracownicy i uczniowie naszej szkoły oraz grupa zaproszonych producentów ogrodniczych środowiska lokalnego.

Po oficjalnym otwarciu spotkania przez Panią Dyrektor Annę Binkiewicz-Darcz głos zabrali:

  • Pan Andrzej Fidos kierownik warsztatów szkolnych, który scharakteryzował cały proces produkcji – sposób prowadzenia, nawadniania, ochrony, wielkość i jakość plonu handlowego dla poszczególnych odmian;
  • Pan Dariusz Kacprzak przedstawiciel handlowy firmy PNOS Ożarów Mazowiecki, który dokonał krótkiej charakterystyki odmian papryki które posłużyły do założenia kolekcji porównawczej.

Wyniki obserwacji zachowania się poszczególnych odmian papryki na uprawę z rozsady szczepionej wykazały, że u większości odmian widoczna jest pozytywna reakcja na tego typu rodzaj uprawy. Jednocześnie po wynikach obserwacji można zauważyć, że wielkość tego wpływu zależy w dużej mierze od cech odmianowych. Rośliny szczepione rozwijały się wegetatywnie nieco silniej, owoc w porównaniu do rośli nieszczepionych był podobny ale grubość ścianki owoców papryki zbieranych z roślin szczepionych był o ok. 1mm grubszy. Korzeń po wyrwaniu roślin w odmianach szczepionych jest bardziej rozbudowany. Przed nami kolejne tygodnie uprawy pod obserwacją.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej i rodzinnej atmosferze i było kolejną okazją do podzielenia się fachową wiedzą i doświadczeniem w produkcji ogrodniczej.

Składamy serdeczne podziękowania dla nauczycieli, uczniów i pracowników produkcji warsztatów szkolnych za trud i ciężką pracę włożoną w przygotowanie i profesjonalne prowadzenie założonych kolekcji warzyw.

Życzymy obfitych plonów 🙂
Zapraszamy do galerii zdjęć