Wolontariusze Europejscy w CEO!!!

Stowarzyszenie POLITES realizuje projekty Wolontariatu Europejskiego #activeEUROPE w ramach Programu Europejski Korpus Solidarności. W tym roku w siedzibie szczecińskiej organizacji spotkać można Jessicę z Brazylii, Enricę z Włoch, Klaudię z Hiszpanii, Ombeline i Nancy z Francji oraz Akhthema z Ukrainy. Wolontariusze ci pomagają w organizacji lokalnych i regionalnych wydarzeń. Ze względu na pandemię zajęcia w szkołach czy na uczelniach odbywają się on-line. Wolontariusze w sposób zdalny prowadzą warsztaty o swoich krajach, kulturach i wolontariacie zagranicznym.

W dniach 24-25 i 30 listopada oraz 1 grudnia 2020 roku wyżej wymieniona szóstka wolontariuszy zdalnie „gościła” w Centrum Edukacji Ogrodniczej oraz spotkała się on-line z uczniami klas drugich i trzecich. Nasi goście poprowadzili dla każdej klasy z osobna bardzo ciekawe, dwugodzinne zajęcia, wykorzystując do tego celu platformę „ClickMeeting”. Podczas tego spotkania opowiadali czym jest wolontariat i dlaczego warto włączyć się do działania, podając przy tym swoje przykłady. Wyjaśniali też na czym polega wolontariat europejski (EVS), a „na deser” opowiadali ciekawostki o swoich krajach i kulturach. Wolontariusze przedstawiali uczniom interesujące i bogate w treści prezentacje multimedialne na temat państw, w których żyją na co dzień, uczyli zwrotów we własnych językach narodowych, po angielsku opowiadali o ciekawostkach historycznych, geograficznych, kulturowych, o edukacji czy tradycyjnych specjałach kulinarnych danego kraju. Na sam koniec drugo- i trzecioklasiści z wypiekami na twarzy, korzystając z tabletów lub własnych komórek z ogromnym zaangażowaniem brali udział w quizie, którego pytania wyświetlane były na tablicy multimedialnej. Towarzyszyły temu emocje i zwyczajna radość z samej rywalizacji.

Nasi zagraniczni goście spotkali się z ciepłym przyjęciem ze strony uczestników warsztatów. Uczniowie wszystkich klas starali się bardzo aktywnie uczestniczyć w warsztatach oraz pokonywać bariery nie tylko w komunikacji w obcym języku, ale przede wszystkim w komunikacji międzykulturowej.

Jesteśmy przekonani, iż wyżej opisane zajęcia nie tylko zmotywowały naszych uczniów do nauki języków obcych, ale również uświadomiły im możliwości, jakie stwarza ich znajomość w dzisiejszym świecie.

Wolontariuszom dziękujemy za poświęcony czas
i zapraszamy ponownie w następnym półroczu!!!!