SEMINARIUM OGRODNICZE’2020

Już po raz kolejny – tradycyjnie na otwarcie sezonu produkcyjnego 2020 – w Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie odbyło się spotkanie szkoleniowe producentów warzyw i owoców ze środowiska lokalnego z przedstawicielami firm zaopatrujących nasz region w środki do produkcji ogrodniczej. W spotkaniu wzięli udział również nauczyciele zawodu i uczniowie klasy 3 TK/TO oraz 2 BS.

Seminarium odbyło się 31 stycznia 2020 roku, a uczestniczyło w nim 45 osób, w tym 32 producentów ogrodniczych ze Szczecina i okolic. Istotnym elementem seminarium były wykłady, które prowadzili:

  • Jacek Wereszczaka – Zachodniopomorskie Regionalne Centrum Mikroorganizmów – na temat agronomi w erze energetyczno-klimatycznej;
  • Jan Golba – firma PERMA-GUARD AGRO Sp. z o.o. – na temat znaczenia krzemu organicznego w usprawnianiu gospodarki wodnej i podnoszeniu odporności roślin na suszę;
  • Wiesław Jakubowski i Maciej Rakocy – firma HAZERA POLAND Sp. z o.o. – w zakresie nowości odmian warzyw gruntowych i szklarniowych na sezon 2020;
  • Dariusz Kacprzak – firma PNOS Ożarów Mazowiecki – w zakresie wybranych odmian warzyw firmy PNOS-MoravoSeed na sezon 2020.

Wszyscy uczestnicy spotkania zwrócili szczególną uwagę na przebieg pogody, która w ostatnich latach znacznie odbiega od uważanego przez dziesięciolecia za „normalny”. Konsekwencją zmieniających się warunków klimatycznych są zarówno zagrożenia, jak i nowe możliwości. Ogrodnictwo i rolnictwo należy do tych obszarów gospodarki, które są lub będą znacząco dotknięte negatywnymi skutkami zmiany klimatu. Większe ryzyko utraty plonów i pogorszenie ich jakości może spowodować zmniejszenie produkcji ogrodniczej i rolniczej. Konsekwencją może być niestabilna sytuacja ekonomiczna.

Ogrodnicy i rolnicy z naszego środowiska lokalnego potwierdzili, że już teraz zmagają się ze zmianami klimatycznymi, mającymi bezpośredni wpływ na zjawiska w przyrodzie ożywionej, takimi jak kiełkowanie, kwitnienie, owocowanie, zrzucanie liści u roślin oraz ich zapadanie w sen zimowy. Cieplejsze, wilgotniejsze powietrze od jesieni do wiosny zwiększa ryzyko pojawienia się chorób grzybowych oraz sprzyja również pojawianiu się nowych gatunków szkodników żerujących na uprawach, które dotychczas nie występowały w strefach naszego klimatu umiarkowanego.

Wszyscy uczestnicy seminarium jednogłośnie potwierdzili potrzebę organizowania takich spotkań. Przedstawiciele firm – oprócz korzyści marketingowych – mieli okazję bezpośredniego kontaktu z tak dużą grupą odbiorców ich produktów, a producenci zaś – okazję do rozmów i wymiany doświadczeń.

Życzymy obfitych plonów 🙂 Zapraszamy do galerii zdjęć ….