DZIEŃ DRZEWA

Dnia 10 października 2019 roku w Centrum Edukacji Ogrodniczej odbyło się święto „Sadzenia drzewa”. Jest to międzynarodowa akcja, której celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w klimacie.

Z tej okazji uczniowie klasy pierwszej Technikum Ogrodniczego w zawodzie technik architektury krajobrazu (1 TK) zdecydowali się zakupić kalinę japońską (Viburnum plicatum). Jest to krzew pochodzący z Japonii o ciekawym pokroju. Jego piętrowo ułożone gałązki i okazałe, spłaszczone kwiatostany przyciągają uwagę. Maksymalna wysokość jej wzrostu to 2 metry. Jesienią liście kaliny pięknie przebarwiają się na złocisto-czerwony kolor.

Mieszkańcy szkolnego internatu postanowili dołożyć „swoją cegiełkę” do tego przedsięwzięcia i zakupili krzew berberysa Jullianny (Berberis julianae). Pochodzi on z okolic środkowych Chin. W naszym klimacie osiąga wysokość do 1,5 metra. Jego kwiaty są drobne, koloru żółtego. Berberys jest rośliną miododajną. Jesienią przebarwia się na czerwono.

Uczniowie klasy 1 TK oraz mieszkańcy szkolnego internatu brali czynny udział w akcji, co przyczyniło się do zacieśnienia więzi, a także – co najważniejsze – zrobili jeden wspólny krok dla czystego  powietrza!

Przygotowali:
Arkadiusz Sobański