DZIEŃ WARZYW KORZENIOWYCH

W odpowiedzi na zaproszenie – placówka nasza wzięła udział w organizowanym cyklicznie „Otwartym Dniu SDOO” pod nazwą Dzień Warzyw Korzeniowych. Warsztaty zostały przeprowadzone przez pracowników Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych SDOO w Szczecinie-Dąbiu przy współudziale redakcji miesięcznika „Warzywa i Owoce Miękkie” i przy partnerstwie firm nasiennych: Hazera, PNOS Ożarów Mazowiecki, Spójnia Nochowo.

Głównym punktem tegorocznego spotkania polowego była prezentacja odmian warzyw korzeniowych (selera, marchwi, buraka ćwikłowego) na poletkach badawczych Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian przez firmy nasienne: Hazera, PNOS Ożarów Mazowiecki, Spójnia Nochowo. Dodatkową bardzo ważną wartością dodaną spotkania – zwłaszcza dla producentów ogrodniczych środowiska lokalnego biorących w nim udział – były warsztaty z rozpoznawania szkodników marchwi, buraka ćwikłowego i selera oraz nowych zagrożeń w uprawach, które poprowadziła dr Maria Rogowska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach.

Warsztaty polowe mają ogromne powodzenie zwłaszcza wśród producentów warzyw. Każdy z nich przyjeżdża na takie spotkania z ogromnym bagażem doświadczeń w zakresie uprawy warzyw i ma możliwość ich wymiany z innymi ogrodnikami w warunkach rzeczywistych bezpośrednio na polu.

Podczas zajęć padło dużo ciepłych słów pod adresem Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, ponieważ nasz region – w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego PDO – obok odmian rolniczych wspiera także badania odmian warzyw i owoców miękkich.

Spotkanie przebiegało w miłej rodzinnej atmosferze w piątek 30 sierpnia 2019 roku.

Oprócz organizatorów i przedstawicieli firm nasiennych wzięło w nim udział ponad 40 lokalnych producentów warzyw.

Zapraszamy do galerii zdjęć…