ZAJĘCIA W ZACHODNIOPOMORSKIEM CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO

Dzięki współpracy z Zachodniopomorskim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Szczecinie uczniowie Centrum Edukacji Ogrodniczej w Szczecinie wzięli udział w zajęciach dodatkowych z chemii. Tematem warsztatów było „Wykrywanie kationów i anionów”. Uczniowie po krótkim szkoleniu BHP zapoznali się z wyposażeniem laboratorium. Każdy z nich wykonał szereg charakterystycznych reakcji umożliwiających wykrycie kationów z pierwszej grupy analitycznej. Kolejnym zadaniem było ich wykrywanie w mieszaninie, a następnie – wykrywanie grup analitycznych anionów na przykładzie wybranych jonów o ładunku ujemnym.

Uczniowie zobaczyli jak powinna wyglądać pracownia chemiczna, która daje możliwość nauki chemii poprzez praktykę. Przeprowadzone zajęcia pozwoliły wykonać reakcje chemiczne, które uczniowie technikum poznają jedynie w teorii. Skomplikowane na pierwszy rzut oka reakcje w rzeczywistości okazały się bardzo proste w wykonaniu.