ZAJĘCIA PRAKTYCZNE PRZYSZŁYCH TECHNIKÓW WETERYNARII

IMG_0783Podczas ostatnich zajęć praktycznych w Klinice Zwierząt Domowych naprawdę sporo się działo. Najpierw uczniowie klasy 1TW obejrzeli filmy z badania endoskopowego psów i kotów. Ten zabieg, oprócz zastosowań diagnostycznych, pozwala uporać się także z takimi problemami, jak usunięcie zalegających ciał obcych w drogach pokarmowych lub oddechowych zwierząt. Być może nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasz pupil nie ma najmniejszych oporów przed zjedzeniem piłek, pestek, kasztanów, a nawet skarpet właściciela 🙂 . Nagrania z usuwania takich właśnie artefaktów wykonali lekarze Kliniki i udostępnili nam do obejrzenia. Następnie jedna grupa uczniów udała się na salę operacyjną, by uczestniczyć w zabiegu kastracji (przy okazji obejrzeli przekrój poprzeczny i podłużny jądra i poznali jego budowę anatomiczną). Druga grupa w tym czasie uczestniczyła w badaniu echa serca u sznaucera i przekonała się jak trudno jest znaleźć cokolwiek na obrazie ultrasonograficznym. Na koniec wszyscy spotkali się w gabinecie zabiegowym, gdzie starali się pomagać w pobieraniu krwi od kota do badań diagnostycznych. Trudno jednoznacznie stwierdzić czy bardziej przejęty był kot, czy asystujący przy pobieraniu krwi uczniowie. Najważniejsze jednak, że wszyscy wyszli z gabinetu o własnych siłach 🙂 .