XII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Moja ukochana poezja…”

IMG_0103Już dwunasty raz powitaliśmy wiosnę w szkole ogrodniczej międzyszkolnym konkursem recytatorskim – „Moja ukochana poezja…”. Pomysł, aby w „dzień wagarowicza” (!) zebrać uczniów z całego miasta zainteresowanych poezją i kulturą żywego słowa, spełnił oczekiwania dużej grupy młodzieży. A i nauczycielom przywrócił wiarę, że jednak w coraz bardziej zmaterializowanym świecie są młodzi ludzie poszukujący właśnie w literaturze odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Nie ograniczają się jednak tylko do czytania czy kontemplowania słowa wiązanego, ale też chcą i potrafią wypowiedzieć je publiczne. Chyba nie tylko pisarze i aktorzy potrafią docenić, ile trudu kosztuje młodego człowieka nauczenie się na pamięć tekstu, praca nad dykcją, właściwą intonacją i opanowaniem stosownej mowy ciała. Jak co roku, znalazła się liczna grupa adeptów sztuki recytatorskiej, która doskonale poradziła sobie ze swoimi ograniczeniami i w przyjaznej atmosferze, pozbawionej ostrej rywalizacji, zaprezentowała swoje, naprawdę wysokie umiejętności oraz wielką wrażliwość nie tylko literacką. Takiemu podejściu do konkursu sprzyja chyba też jego otwarta formuła i brak ograniczeń tematycznych recytowanych utworów, dlatego obok wierszy ze szkolnego kanonu, usłyszeliśmy utwory współczesnych, bardziej i mniej znanych, autorów, klasyków światowej poezji, a nawet mało znane zabawki poetyckie polskich uznanych twórców poezji dla dzieci i młodzieży. „Dzień wagarowicza”, piękna słoneczna aura, a nawet zaćmienie słońca nie pozbawiły nas naprawdę wielkiej uczty artystycznej. Jej wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni pierwszymi w tym roku kwiatami uprawianymi w naszym szkolnym gospodarstwie. A laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali:

w kategorii gimnazjów:

• Julia Nowicka z Gimnazjum nr 7,
  • Barbara Tytonik z Gimnazjum nr 10,
  • Olga Dąbrowska z Gimnazjum nr 7;

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

• Małgorzata Domagała z XIV Liceum Ogólnokształcącego w ZSO nr 2,
  • Monika Jędrzejewska z Zespołu Szkół nr 6,
  • Justyna Flisiak z III Liceum Ogólnokształcącego.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Zapraszamy do galerii i zdjęć!

I już za rok spotkamy się po raz trzynasty!