„WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM, WOLNOŚCI ODDAĆ NIE UMIEM…”

Słowa wyjątkowego utworu „Chłopców z placu broni” były hasłem przewodnim szkolnych obchodów Święta Niepodległości. Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji śpiewania hymnu państwowego w piątek 8 listopada o godz. 11.11; choć, ze względu na pojemność naszej „auli”, uroczystość musieliśmy powtarzać dwukrotnie. Zespół artystyczny przygotował montaż słowno-muzyczny, ilustrujący trudne, polskie drogi do odzyskania państwowości i niepodległości, co docenił honorowy gość naszej uroczystości, przyjaciel szkoły i orędownik wzmocnienia szkolnictwa branży ogrodniczej, przewodniczący zachodniopomorskiej Solidarności RI – Pan Edward Kosmal, przypominając starą maksymę – repetitio est mater studiorum (powtórki są matką wiedzy). Istotnie, fakty historyczne związane z odzyskaniem niepodległości są uczniom już znane, lecz w natłoku informacji i zmian w życiu społecznym jakoś tracą znaczenie i są relatywizowane. Dlatego cieszy, że nastolatkowie potrafią szukać nowych środków dla uzewnętrznienia swego stosunku do patriotyzmu. Trochę smutno się zrobiło, gdy śpiewali piosenkę „Kultu” – „Mój dom murem podzielony …”. Co prawda jej tekst dotyczył innej rzeczywistości, ale niestety ciągle pozostaje aktualny.

Tradycją w naszej szkole jest uroczyste przyrzeczenie, w dniu Święta Niepodległości, uczniów klas pierwszych. Ponad stu pierwszoklasistów (w szkole, która ponoć „nie cieszy się zainteresowaniem absolwentów szkół podstawowych”?) ze wzruszeniem dołączyło do braci ogrodniczej i weterynaryjnej. Po dwóch miesiącach nauki potwierdzili swój wybór drogi zawodowej i swoją akceptację dla zasad panujących w naszej szkole. Integracja ze środowiskiem zawodowym i lokalnym to też przejaw patriotyzmu. Dlatego, liczna grupa zgłosiła się do udziału w patriotycznej uroczystości organizowanej przez Radę Osiedla „Zdroje” i Radę Parafialną w poniedziałek 11 listopada, choć jest to dzień wolny od zajęć szkolnych.