PRODUKCJA ROZSADY OGÓRKA SZKLARNIOWEGO SZCZEPIONEGO NA PODKŁADCE Z DYNI ZWYCZAJNEJ – marzec ’2024

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła – w oparciu o podjętą wspólną inicjatywę ze współpracującymi firmami nasiennymi PNOS Ożarów Mazowiecki i HAZERA Polska – rozpoczęła produkcję rozsady ogórka szklarniowego gładkiego metodą szczepienia na podkładce z Dyni zwyczajnej. Taki sposób produkcji rozsady wymusił na nas zgromadzenie wielu zasobów materiałowych takich jak: nożyki, żyletki, klipsy silikonowe, kijki bambusowe, płyny do dezynfekcji, zraszacze nawilżacze, lampy doświetlające, kurtyny cieniujące i wiele innych.
W samej mnożarce na potrzeby utrzymania roślin bezpośrednio po zabiegu szczepienia, zbudowaliśmy tunelik foliowy wysokości 80cm o powierzchni około 35m2.

Zgodnie ze standardowymi zaleceniami nasiona podkładki (Dyni zwyczajnej) zostały wysiane 3 dni wcześniej od nasion odmiany szlachetnej. Szczepienie rozpoczęliśmy po około 10 dniach od wysiewu podkładki. Szczepienie prowadziliśmy dwoma metodami – początkowo metodą szczepienia „w klin” pomiędzy liścienie podkładki, następnie metodą szczepienia „po japońsku”. Bezpośrednio po szczepieniu rośliny zraszaliśmy ciepłą wodą przy użyciu opryskiwacza ręcznego i umieszczaliśmy w zbudowanym tuneliku w temperaturze 24 – 25ºC i wilgotności powietrza minimum 80%. Proces zrastania odmiany szlachetnej z podkładką trwał 7 do 10 dni. W dni pochmurne rośliny były wzmacniane przez doświetlanie, a w dni słoneczne chronione przed nadmiernym słońcem przez cieniowanie. Temperaturę i wilgotność powietrza w tuneliku stopniowo obniżaliśmy do poziomu jaki panował w szklarni.

Uzyskaliśmy bardzo dobre wyniki w zrastaniu/przyjmowaniu się roślin odmiany szlachetnej po szczepieniu – na poziomie 90 kilku procent. Łącznie w ten sposób zaszczepiliśmy około 700 roślin. W oparciu o tą rozsadę założymy doświadczalną plantację ogórka aby porównać wzrost, zdrowotność i plonotwórczość roślin uprawianych z rozsady szczepionej i nieszczepionej. Przed nami kolejne wyzwanie – szczepienie pomidora.

Dziękujemy naszym partnerom: firmie PNOS Ożarów Mazowiecki i HZERA Polska za dostarczenie nasion podkładek i odmian szlachetnych. Dziękujemy firmie ROZSADNIK Gospodarstwo Rolno-Ogrodnicze, Bogucice 5, 62-814 Blizanów za dostarczenie części zasobów materiałowych oraz wsparcie dydaktyczno-merytoryczne.

Życzymy obfitych plonów 🙂

Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.ceogr.edu.pl