„Ogrodnicza” dla Szczecina – Skarpa przy Katedrze

Tradycyjnie – jak co roku – uczniowie naszej szkoły wykonywali prace pielęgnacyjne „na skarpie” przy Katedrze pw. Św. Jakuba Apostoła przy ul. Wyszyńskiego. Zakres prac realizowany był dwuetapowo. Najpierw młodzież przystąpiła do odchwaszczania. Ręcznie przy użyciu motyczek usuwano chwasty jednoroczne i wieloletnie, które wiosną konkurują z roślinami o dostęp do wody, światła i składników pokarmowych oraz sprzyjają rozwojowi patogenów. Następną czynnością było przycinanie i formowanie roślin stanowiących trwałe nasadzenia. Przy użyciu sekatorów przycinano pędy krzewów róż, usuwano martwe i chore ich gałązki oraz usuwano samosiewy. Nożycami ręcznymi – młodzież uformowała żywopłot z bukszpanu wiecznie zielonego, a przy użyciu nożyc mechanicznych dokonano korekty pędów berberysu Thunberga, okalającego skarpę od strony chodnika.
Kolejnym etapem było wykonanie nasadzeń rozsadą kwiatów jednorocznych wyhodowanych w naszych szklarniach. Begonią stale kwitnącą – młodzież obsadziła symboliczną mapę Polski, a donice ustawione na chodniku obsadzono szałwią purpurowo-czerwoną. W ten sposób powstał dywanowy kwietnik biało-czerwonych begonii podkreślony wieńcem kolorowych szałwii, które (przy prawidłowej pielęgnacji) będą przyciągały uwagę przechodniów odcieniem swoich barw przez całe lato do późnej jesieni.
Prace pielęgnacyjno – nasadzeniowe były wykonywane w dniach 14 i 18 maja 2018 roku przez uczniów klasy 2 TK – podczas zajęć wyjazdowych w ramach praktyki zawodowej.

Zapraszamy do galerii zdjęć:)

Adam Kania
nauczyciel CEO